În săptămîna de dinaintea alegerilor, Guvernul Orban s-a jucat iar de-a Securitatea. I-a apărut pe masă un memorandum de la SRI și nimeni n-a zis nimic, ca și cum documentul ar fi făcut parte din mobilă. E vorba despre predarea mentenanței „Sistemului Național de Protecție a Infrastructurilor IT&C de Interes Național Împotriva Amenințărilor Provenite din Spațiul Cibernetic“ către generalii lui Hellvig.
Oficial, documentul e elaborat de Ministerul Comunicațiilor, că așa procedează SRI: întîi numește miniștri loiali și acoperiți la Comunicații, apoi le dictează legislația. Acum, comunicațiile sînt la un loc cu transporturile și infrastructura, la Lucian Bode, de unde și concluzia. Nerăbdarea lui Bode de a pune la dispoziția SRI o nouă pîrghie de putere e la fel de mare ca nerăbdarea lui Cătălin Predoiu de a-i ajuta pe generali să se înfrupte iar din protocoalele SRI-DNA. Firește, acestor nerăbdări li se adaugă nerăbdarea slugarnică a lui Orban și nerăbdarea inconștientă, androidică a lui Iohannis.
Ce vrea acest memorandum? Vrea ca Sistemul Național de Protecție a Infrastructurilor IT&C de Interes Național Împotriva Amenințărilor Provenite din Spațiul Cibernetic, care vizează peste 60 de instituții civile ale statului român și două militare (MAI și MApN), să treacă mentenanța de la CERT-RO la SRI.
CERT-RO e Centrul Național de Răspuns la Incidente Cibernetice, o instituție publică aflată în coordonarea Ministerului Comunicațiilor. Nici asta nu e tocmai civilă, dar se poate spune că are un grad de militarizare ceva mai mic ca SRI. Măcar cu numele, CERT-RO se află în subordinea Guvernului, nu a SRI, ceea ce lărgește un pic posibilitatea transparenței.
Dar Guvernul Orban pare să fi făcut o formă gravă a virusului nerăbdării, fiindcă, tot la sfîrșitul săptămînii trecute, a desființat CERT-RO și l-a înlocuit cu Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică, o combinație țipătoare de presiuni SRI și obediențe liberale, clocită tot prin ministrul Comunicațiilor, Transporturilor și Infrastructurii, Bode.
Pe scurt, Guvernul Orban predă către SRI, la sfîrșit de mandat, accesul total la informațiile din primele 60 de instituții de stat și la e-mail-urile, telefoanele, sms-urile tuturor cetățenilor care interferează cu aceste instituții.
Iar această misiune e executată aproape pe furiș, fără dezbatere publică, fără dezbatere în Parlament, mergînd pe coate și genunchi, așa cum se procedează la instrucția militară de bază, în preajma jurămîntului.
