Să aibă Traian Băsescu tulburări de memorie? Acum vreo lună preşedintele spunea în public, solemn, că el n-a dibuit bani de la buget pentru creşteri de pensii şi salarii în acest an. T.B. s-a răţoit atunci la politicienii care-şi permiteau să facă promisiuni bugetarilor, zicîndu-le că dacă li se pare că s-au sacrificat luînd măsuri nepopulare, au făcut-o pentru ţară. Şi cine recomandă acum, tot solemn, parlamentului şi guvernului să găsească bani pînă în iunie, ca să le întregească leafa bugetarilor? Omul simetriei de la Bruxeles, 02.02.2012.
Cum s-o aducă B., încît să n-aibă aerul că se contrazice flagrant? A făcut apel la talentul andrisanţilor de a găsi bani, de parcă şi-ar fi dat întîlnire cu nişte iluzionişti pe care i-a invitat să mai caute prin jobenul cu iepuri şi porumbei, poate găsesc şi niscai parale. Să-l fi lovit o iluminare bugetară pe B. şi a simţit nevoia s-o comunice parlamentarilor Puterii? Ori a primit vreun sondaj de opinie, destinat unei singure persoane, din care reiese că PDL-ului tot nu-i sporeşte popularitatea, în ciuda schimbării guvernului? Căci dacă e aşa, mai venim de-acasă.
La gîndul că urîţii din opoziţie ar putea cîştiga alegerile şi l-ar putea suspenda, deschizînd posibilitatea să-l lase şi cu mandatul nefinalizat, B. a zis să întregim salariile! Iar în finalul unui discurs în care s-a tot autoelogiat, neuitînd nici de realizările guvernului şi ale Parlamentului în formulă restrînsă, B. le-a urat, din inimă, celor prezenţi succes la alegeri. Ca să stea şi el liniştit după.
