Caţavencii

APIA la munte și la mare

Avem o Agenție de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. De ani buni, instituția asta împarte banii europeni pentru agricultură, plătiți pe post de subvenție. Și, ca orice instituție serioasă, oamenii din APIA se pregătesc intens și continuu. De exemplu, acum vor organiza niște „evenimente pentru desfășurarea programului de instruire a funcționarilor publici de la nivelul centrelor județene/locale APIA cu atribuții în activitatea de gestionare a solicitărilor de sprijin supuse controlului prin monitorizare pentru Campania anului de cerere 2025“. Mă rog, nu vor organiza ei, ci au plătit o firmă. Mai exact, ceva mai bine de 700.000 de lei vor merge la Happy Turist Transport SRL, ca urmare a licitației organizatepe 29 aprilie. Sigur, nu s-a schimbat mai nimic anul ăsta față de anul trecut, în ceea ce privește cererile de sprijin sau gestionarea lor, însă e bine să ai niște angajați pregătiți tip-top. Și asta cu atât mai mult cu cât evenimentele astea sunt făcute pe modelul unor sesiuni cu două seri, cu cazare la hotel, masă, transport și tot ce mai trebuie. Vorba aia, ai nevoie de condiții ca să înveți să faci ceea ce deja se presupune că știi și faci în fiecare zi la serviciu.

Exit mobile version