Caţavencii

Arestați, arestați, arestați!

Victoria partidului roșu la locale și, mai ales, ravagiile făcute la București au produs derută în tabăra lucrului bine făcut. Surse din interiorul taberei spun că, în săptămîna de după înfrîngere, deciziile n-au mai fost luate pas cu pas, ci la nervi. Semnalele au fost trimise către brațul înarmat prin porumbeii acoperiți ai anticorupției, care au lăsat dîre persistente de fulgi între Cotroceni și Știrbei Vodă. Ca urmare, luni dimineață, figuri proeminente ale PSD au fost chemate la DNA. Dragnea, Niță, Olguța Vasilescu sînt doar deschiderea sesiunii de vară. Urmează, spun sursele, alte și alte nume de pesediști, pînă ce eticheta de partid corupt, lipită pe fruntea PSD, va reuși să mărească șansele PNL la alegerile parlamentare. Cuvîntul de ordine e „cantitate” și se speră, cu ajutorul lui, acel salt dialectic de calitate, care să aducă spre PNL procentele necesare formării „guvernului meu”. Practic, după cum reiese din strategia judiciară, președintele Iohannis privește „cu atenție și îngrijorare” scăderea personală în sondaje, bîlbîiala PNL și dispariția votului revoltat. Perspectiva unui mandat prezidențial cu un guvern PSD în coastă e mai neplăcută decît dispariția Floridei sau a week-end-urilor la Sibiu. Așa că, spun sursele, au fost cerute măsuri de forță, s-au indicat norme stahanoviste, s-au alcătuit liste de priorități.

Va fi o vară sîngeroasă. Misiunea ei: să șteargă victoria PSD la locale. Războiul politic pe care consilierii lui Iohannis îl presimt sub calmul forțat al lui Dragnea produce fiori de groază. O victorie a PSD la parlamentare, cu majoritate și guvern, poate face praf lunga și liniștita vacanță despre care Iohannis a presupus că trebuie să fie mandatul de președinte.

Exit mobile version