Caţavencii

Avion cu motor, du ’jde milioanele astea-n zbor

Exif_JPEG_PICTURE

S-a rezolvat cu pandemia? S-a rezolvat. E în regulă și cu începutul de an școlar? E în regulă. Pensiile au crescut și e bine? Este. Economia duduie, turismul e în floare, iar despre agricultură nu mai zic. Păi, dacă sînt lucrurile așa de roz, de poate Șică să și doarmă la birou, între patru pahare de bucurie, să vedem, dom’le, de Apărare. Să umplem cerul cu flotila aeriană. Nu, nu cu aia second-hand la mîna a treia, pe care o tot cumpărăm de pe la portughezi sau mai știu eu ce forță militară planetară. Nu, nenicule, să se vadă în văzduh patriotismul. Păi, uite aici, Ministerul Apărării, prin UM 02550 București, tocmai a pușcat un contract de 275 de milioane de lei, pentru „revitalizarea și modernizarea aeronavelor IAR99 Standard” din dotarea ministerului și aducerea lor la nivelul „IAR99 SM”. Mdap, ați citit bine, 275 de milioane ca să revitalizăm, mănenemă, aceste super-tradiționale avioane. Astea cu care batem la cur orice sistem modern antiaviație, că au ajuns sistemele moderne așa de high-tech, încît avioanele noastre analog vor trece absolut neobservate.

Desigur, contractul a fost atribuit în mod direct, pe data de 14 august, celor de la Avioane Craiova SA, adică de la stat la stat, dar nu, nu vă faceți griji, nu e subvenție, că aia ar fi puțin cam ilegală în UE. Pur și simplu i-au ales pe ăștia de la Avioane Craiova pentru că nimeni în afara lor, poate doar covrigăriile de prin cartierele mărginașe ale Bucureștiului, nu deține tehnologia pentru a revitaliza aceste IAR99. Băi, și cînd te gîndești că dăm ca proștii bani pe F16 second, cînd noi avem așa ceva prin hangare. Abia așteptăm să revitalizeze ministerul și MiG-urile alea, Lancer sau cum le-o chema. Nu de alta, dar azi-mîine începe campania agricolă de toamnă și nu se știe cînd ai nevoie de un avion bun la însămînțări.

Exit mobile version