Caţavencii

Aviz colindătorilor de la Rapid: Copos nu mai dă bani, ci replici

 ► Raportul de activitate anuală a echipei naţionale prezentat de secunzii selecţionerului în şedinţa Comitetului Executiv al FRF (o foaie A4 cu lista rezultatelor din 2012) a declanşat un imens scandal între Dragomir şi Piţurcă: şeful Ligii l-a catalogat drept „raport pentru oligrofeni“, iar Piţi a replicat trimiţîndu-l să-şi vadă de liga lui. E culmea şi nea Mitică: ce-ar fi vrut acum, o teză de doctorat despre „măgăruşul“, „leapşa“ şi miuţele de la antrenamentele secrete ale Naţionalei?

 ► În loc să-şi analizeze propriile greşeli din episoadele Taher-Peseiro şi Vamă-Lucescu jr., perioadă în care Rapidul a avut doar rezultate mediocre, dar a acumulat datorii colosale şi a rămas cu un lot de jucători cu salarii exorbitante, George Copos continuă să vîneze figuri de stil în editorialele jurnaliştilor GSP şi să le adreseze lungi scrisori-replică. Ultima postare de pe blog-ul personal conţine mai multe glumiţe pe teme economice şi are birocraticul titlu „Scrisoarea a V-a. Răspuns la scrisorile 117, 223, 716 şi la SMS 428“. Dacă şi corespondenţa sa cu administratorul judiciar şi creditorii e la fel de riguros documentată, sînt şanse ca planeta rapidistă să se oprească din scufundare şi să mai plutească o vreme.

 ► În timp ce conu’ Georgică se întreţinea amiabil cu presa, Romeo Surdu, unul dintre jucătorii rapidişti de care ziceam mai sus că au salarii exorbitante (cum aţi categorisi o leafă de 20.000 de euro pe lună?), devenit liber de contract, s-a grăbit să se disculpe în faţa suporterilor Stelei pentru măscările scandate, împreună cu galeria Rapidului, la adresa lor. Cică a fost obligat să-i înjure, altfel n-ar fi putut juca în Giuleşti. Data viitoare, încearcă numai cu şuturi pe poartă, fără mu*e spre tribună, Romică: îţi spunem noi, funcţionează.

Publicat în Cațavencii, nr. 50, 19-25 decembrie 2012

Exit mobile version