► A promis Băsescu că demisionează dacă îi trece USL prin Parlament parodia aia de Constituţie? Nu e o dramă, românii zic tîmpenii după două beri, darămite după două mandate. I-a rupt Ponta răvaşul amoros? Mare brînză, adică, pardon, dramă naţională pentru şeful PDL Cluj. N-am reţinut gargara argumentativă, dar îi înţelegem supărarea lui Daniel Buda: stîrnit de foşnetul de hîrtie ruptă, el spera ca Ponta să mănînce şi puţin rahat pe tema asta.
► Hauleo, praleo, s-a luat hotărîre mare la Sibiu de Ziua Enternaţională a Romilor: membrii etniei vor combate discriminarea. Adică vin peste noi cu tot clanul înarmat cu bîte şi săbii ninja? Nu, şi să vă fie ruşine că aţi gîndit aşa ceva. Vorbim doar de-o păpuşă banală, înţolită tradiţional şi care urmează a fi donată grădiniţelor ca să le scoată ţîncilor din cap că ţiganii sînt naşpa. Şi, dacă asta nu le iese, măcar să trimită nişte păpuşi Barbie să se prostitueze în Italia şi-n Spania.
► A fost Patriarhul Daniel ocupat pînă peste cap să scoată vreo 5.000 de enoriaşi în stradă cu ocazia Floriilor (mai mult decît orice miting serios, asta ca să nu mai zică lumea că românii sînt nişte blegi care nu ştiu să-şi apere drepturile)? Super, acum e momentul să intre în scenă şi mitropolitul Ardealului cu discursul moralizator despre cum „desfrînarea a devenit nota generală a televiziunilor“. Bine, noi ştiam că, dacă nu-ţi place, schimbi programul. Şi, dacă nici restul nu-ţi plac, renunţi naibii la pachetul special Erotica, că nu e inclus în abonamentul de bază.
