Pesemne că s-a săturat și lumea de atîtea cheltuieli în spațiul real, de-au ajuns administrațiile publice să se joace de-a cheltuiala și prin spațiul virtual. Însă, pare-se, a cam crescut prețul la megabitul pătrat, s-au scumpit și alimentările cu pixeli, și rețelele LAN, totul, dom’le. Nu mai e nici Internetul ăsta ce a fost cîndva. Iar Daniel Băluță, primarul de la sectorul 4, are să-și ducă sectorul pe primul loc, în online măcar. Că, fiți atenți, în toată penuria asta, cînd ne bat criza și frigul la uși, omul a găsit de cuviință să dea nici mai mult, nici mai puțin de 2.420.000 de lei pentru „Servicii de dezvoltare și implementare a Spațiului Virtual Unic Sector 4 pentru proiectul POCA – Titlul proiectului: „e-CETĂȚEAN”. Bine, bani europeni, ce-i drept, dar totuși… Cum naiba am ajuns să trăim într-o țară în care un amețit de site – cît o fi el de complicat, gen, cu mai multe pagini, cu aplicații și ce rahat o fi, cu opțiuni pentru cetățean, să fie „la un click distanță”, cum se zice – să coste așa un purcoi de bani? O fi inventat Băluță un nou Google, un nou Facebook, ceva, că altfel nu se explică. Pe de altă parte, Next Generatio Business SRL e foarte fericită, că, mna, a luat bănetul ăsta. Noi, cei din generația asta, nu pricepem pentru ce. Dar e OK, că știe generația următoare. Mă rog, Next Generation, că, mna, să fie în limba interneișinăl.
Băluță online. Sectorul transparenței
