Caţavencii

Baronul Münchhausen are un strănepot la Timișoara

În ziua în care, încolțit de DNA, co-președintele PNL Vasile Blaga își anunța public ieșirea din campania pentru alegerile parlamentare, s-a trezit și șeful liberalilor din Timiș, primarul Capitalei Culturale Europene de peste cinci ani, Nicolae Robu, să-și informeze concetățenii că el, personal, rămîne un campion al integrității. Într-o declarație de presă bombastică, profesorul distrat din fruntea Timișoarei ne servește o minciună ce riscă să înghețe apa Begăi în ciuda buletinului meteo caracteristic unui final de vară: “În orice caz, cîtă vreme eu voi fi președintele PNL Timiș, pe listele filialei nu vor putea apărea candidați trimiși în judecată sau aflați în alte posturi care ar putea aduce prejudicii de imagine partidului”. Acum, una din două: ori primarul Robu mizează pe o amnezie colectivă a timișorenilor, ori trăiește cu iluzia că aceștia sînt cei mai neinformați oameni din țară. Nu de alta, dar nu mai departe de luna aprilie, cu ocazia stabilirii candidaților în vederea alegerilor locale din iunie, pe lista PNL pentru Consiliul Județean Timiș apărea, la poziția 10, un personaj obscur, dar avînd un nume cu rezonanță, Lucian Blaga (coincidență de nume cu “buldogul” înhățat de DNA), trimis în judecată, tot de procurorii anticorupție, în “Dosarul Aeroportul”, unul dintre cazurile care au făcut valuri în mass-media timișoreană. La acel moment, deși decalogul integrității instituit de PNL (nu că l-am fi luat vreodată în serios) nu-i permitea respectivului să acceadă pe listele de candidați, întreaga conducere a filialei timișene, în frunte cu primarul Nicolae Robu, s-a făcut că plouă, iar numitul Lucian Blaga a rămas, bine-mersi, acolo unde a fost pus.

După care, săptămîna trecută, ca și cum nimic nu s-ar fi întîmplat în primăvară, apare domnul Robu în postura de cavaler fără teamă și prihană, încercînd să ne vîndă o poveste cu îngerași și alți heruvimi. Sîntem convinși că, dacă nu ar fi ales cariera didactică și, mai apoi, pe cea politică, Nicolae Robu ar fi făcut o figură frumoasă în vînzări…

Exit mobile version