A cîștigat președinția Consiliului Județean Bihor en fanfare și, din ce zice chiar el, are planuri mari pentru județ. Numai că, ce să vezi surpriză, se pare că Ilie Bolojan trebuie să jongleze printre planurile rămase de la vechea administrație a CJ, cea condusă de Pasztor Sandor. Mai exact, planurile și strategia și tot ce se vrea pentru județul Bihor, pentru perioada 2021-2027, au fost pus la cale și pregătite de vechea conducere.
Pe data de 7 octombrie, la două săptămîni după ce pierduse alegerile, cînd Bolojan fusese validat în noul post, dar încă nu și învestit în funcție, CJ Bihor atribuia, ca urmare a unei proceduri simplificate, un contract în valoare de 557.000 de lei pentru „realizarea Strategiei de dezvoltare durabilă a județului Bihor și realizarea Planului strategic instituțional al județului Bihor 2021-2027“. Adică, mai exact spus, lui Bolojan i se lăsa moștenire o frumoasă foaie de parcurs, pe care fie o respectă, fie se face că trece jumătatea asta de milion la sume pierdute. Sau, mă rog, poate negociază el cu băieții de la CMPG Consultancy SRL, firma din Cluj-Napoca cîștigătoare a contractului. Asta, desigur, dacă găsește pe cineva în firma aia, căci în ultimii doi ani compania asta n-a avut vreun angajat ori vreun contract, reușind să producă doar niște pierderi minore, și asta pe motiv că, dacă nu faci nimic, nici n-ai cum să pierzi prea mult. Ce-i drept, în urmă cu vreo patru-cinci ani, cînd s-a înființat, a avut niște contracte, taman pe astfel de chestii cu strategii de dezvoltare. Însă apoi nimic, pînă au devenit parte din moșteniea lui Bolojan.
