În sectorul 1 pare că situația colectării gunoaielor s-a rezolvat. A negociat doamna Clotilde cu băieții ăia de șantajau, iar acum nu va mai exista șantaj. Iar de la prețul ăla imens pe care-l cereau inițial și care era de vreo șase ori cît prețul pieței, le va da acum doar jumătate. Adică de vreo trei ori prețul pieței, iar asta în condițiile în care s-a umblat puțin și la frecvența colectării. Mă rog, bine că s-a rezolvat, că, vorba aia, să fie bine ca să nu fie rău sau măcar să fie cît de cît bine, adică nu chiar așa de rău. La sectorul 2, însă, unde e primar tot un băiat din USR-PLUS, ăia cu specialiști și pricepuți de n-avea nici Convenția lui Constantinescu, pare că abia acum începe joaca. Mai exact, Primăria Sector 2 s-a gîndit să achiziționeze niște servicii de consultanță necesare atribuirii contractului de delegare a gestiunii serviciului de colectare și transport al deșeurilor municipale. Adică să vină cineva să le facă un studiu cît e prețul, cît ar fi costurile cu personalul, cît ar însemna cheltuielile raportate la buget. Asta pentru că, în ciuda profesionalismului, a oamenilor pregătiți, a meritocrației, aparatul de specialitate al primarului nu e în stare să facă un asemenea studiu. Ah, că sînt deja studii pe piață, că un elev de clasa a XII-a poate căuta pe Google cît e prețul acolo sau dincolo și, cu puțină matematică, poate să stabilească niște indicatori, în funcție de populație, suprafață, frecvență de colectare etc.? Eh, normal că poate, însă e mai bine să ai niște specialiști care să zică asta. Și pe care, mai apoi, să poți da vina dacă e cazul. Așa că, pe 24 august, Primăria Sector 2 a atribuit un contract pentru serviciile astea, în valoare de 225.400 de lei plus TVA. Normal, că așa e cu ăștia noi de la plusere, totul a fost făcut transparent, licitație, din astea. Atît că a fost o licitație cu un singur participant, Ramboll South East Europe SRL, care a și cîștigat. Acum, e drept, firma-mamă a firmuliței românești, o companie daneză de consultanță, e una foarte respectabilă. Atît că se ocupă mai mult cu consultanța privind construcția de drumuri, poduri, energie verde și altele, nicidecum cu waste management. Vechea firmă, însă, înainte să fie preluată de Ramboll și redenumită, producea la greu din contracte cu statul în orice domeniu în care statul se lăsa consultat.
Că e 1, că e 2, tot probleme la gunoi
