Pînă la urmă, în tot răul e și un bine, iar de cînd cu pandemia asta nu ne mai pleacă valorile așa cum ne plecau cîndva. Asta nu înseamnă că nu ne putem proteja și mai bine de acest exod al minților luminate, că, vorba aia, nu se știe cînd revenim la normal și normalul nu-i deloc bine. Spre exemplu, Universitatea București a făcut niște pași importanți în direcția asta, pentru a-și proteja studenții. Și nu, nu e vorba de faptul că au decis încă de anul trecut să le mărească taxele școlare studenților, în timpul anilor de școală. De fapt, aici chiar au o mică problemă, căci nu e nevoie de multă logică pentru a înțelege că nu e OK să schimbi regulile jocului în timpul jocului. Chestie care a și făcut ca un student, reprezentant al studenților în Senat, să dea Universitatea în judecată pe chestia asta. Bașca a mai și cîștigat anul ăsta, pe 4 februarie, după aproape un an de joacă prin instanțe. Ce voiam să vă zicem aici e că Universitatea București se protejează foarte bine, atît pe ea, cît și pe elevi, prin paznici. Pazinici super-bine plătiți. Că dacă tot se fac cursuri la distanță, rămîne școala nepăzită și cine știe cine vine să fure știința și inteligența și toate cele. Așa că pe 22 ianuarie au făcut o licitație pentru servicii de pază și au dat contractul celor de la Integra Guard SRL. Un contract-cadru, o nimica toată de peste 11 milioane de lei plus TVA, din care au plătit deja 4. Acum, sigur că băieții ăștia de la Integra Guard sînt niște paznici de treabă, că doar firma e una cu mare lipici la banul public. Deținută de un domn pe nume Cornel Dinu, altul decît cel de la Dinamo, firma asta a tot încasat din toate părțile, cum de altfel am mai scris noi pe aici. V-am mai povestit, în urmă cu ceva vreme, cu ocazia altor contracte, și despre legăturile domnului Dinu cu politica, cu ALDE, cu Piedone sau cu fel și fel de băieți de prin Poliție, în cadrul altor firme cu care făcea, la fel, pază și protecție. Păi, ce vreți, doar trebuie să ne păzim valorile cu ajutorul unor firme de valoare, nu?
Ca să nu ne mai plece valorile, aruncăm cu bani pe pază
