Dacă Negru-Vodă îl ispitea cu „Zboară, puiule, zboară!“ pe un Manole rămas în plop pe acoperişul Mănăstirii Argeşului, prezentul e şi mai depresiv. De exemplu, arhitecta Anca Petrescu e bine-mersi din punct de vedere financiar, pentru că viloiul de prost gust proiectat pentru nea Nicu rămîne o vacă bună de muls.
Noua majoritate parlamentară a decis pe 30 mai că trebuie bibilit ceva prin Palatul Parlamentului? Imediat a şi picat un contract dolofan de 388.212 lei (fără TVA) în ograda Anca House SRL (firmă posedată de familia Ancăi Petrescu). Totul prin negociere directă şi fără urmă de anunţ de participare, după moda sezonului 2000-2004, cînd onorabila arhitectă împuşca sute de mii de euroi mai abitir ca jucătorii de Counter-Strike. Povestea vă pute a şmen? N-aveţi dreptate pentru că, zice Parlamentul, „serviciile pot fi oferite de un singur ofertant (Anca Petrescu – n.r.) din motive ce ţin de drepturi de autor“. Că instituţiile abilitate – Oficiul Român pentru Drepturile de Autor şi Ordinul Arhitecţilor – urlă că povestea e fix pe dos, asta nu deranjează pe nimeni. Zidurile Casei Poporului sînt groase – la fel de groase ca şi şoriciul.