Pe timp de vară nu se dilată doar șinele de cale ferată, ci și valoarea unor contracte. Căci, deși se mișcă în reluare cînd vine vorba de viteza trenurilor, CFR e super-rapid atunci cînd trebuie să marcheze banul în conturile unor firme alese pe sprînceană.
Printre multele contracte atribuite în ultima perioadă, pentru reparații, vopsit poduri sau te miri ce, există și unul pentru reparația unui podeț. Un podeț mai mic, pitit pe undeva între București și Pitești. Ei bine, pentru reparația acestui podeț, băieții de la CFR au pus la bătaie vreo două milioane de lei. După ce au organizat chiar și o licitație, contractul și banii au ajuns la SC Wiebe România SRL, care a avut cea mai bună ofertă: 1.812.993 de lei plus TVA. Firma este, desigur, una nemțească și serioasă, cu oarecare experiență prin România, ea mai avînd la activ niște lucrări prestate pentru cei de la CFR, pentru refacerea liniei București-Cîmpina ori pentru lucrări de întreținere pe linia Lehliu-Constanța. Atîta că firma, deși una nemțească la bază – e subsidiara grupului german H.F. Wiebe –, are și ceva apucături românești, fiind cercetată penal în dosarul firmelor-fantomă de la Ploiești, dosar în care e implicat și Sebastian Ghiță, dar și gruparea lui Mircea Cosma, fostul șef al CJ Prahova. Cum sîntem însă în România, o mică cercetare penală nu are cum să afecteze o bună relație cu statul. Mai ales pe timp de vară, cînd podețele CFR trebuie reparate. Ca să nu se dilate și chiar cu riscul de a se contracta bugetul societății de stat.
