Andrei Chiliman, primarul harnic (şi degrabă vărsătoriu de contracte publice către oameni de treabă) al sectorului 1, a hotărât că nu e suficient că a vopsit o parte dintre blocurile din subordine după ce le-a reabilitat termic, aşa că s-a luat cu mâinile de buzunare şi a spus că ar fi timpul să vopsească şi străzile. Aşa că a scos la licitaţie, prin Administraţia Domeniului Public a sectorului 1, lucrări de marcaj rutier în valoare totală de 1.661.828 de lei (cu tot cu TVA).
E sectorul mare, nu spunem, dar nu e tot făcut doar din căi rutiere, iar de banii ăştia s-ar putea acoperi cu vopsea specială pentru marcaje rutiere nu mai puţin de 1,38 hectare. Şi nici măcar nu aici este problema, căci probabil că există cifre prin care ni se va dovedi că suprafaţa totală a marcajelor rutiere din cel mai fiţos sector al Bucureştilor este de câţiva kilometri pătraţi. Problema apare, de fapt, atunci când ştim că marcajele rutiere de calitate ar trebui să dureze până la trei ani de zile, fabricanţii de vopsele garantând pentru asta. Or, dacă firma Adnuna Servimob, care a câştigat ultima licitaţie, din august 2012, şi-ar fi făcut treaba, n-ar mai fi fost nevoie de noi marcaje în august, în valoare de 370.000 de euro, după ce la sfârşitul anului trecut aceeaşi firmă încasase aproape două milioane de euro tot pentru marcaje rutiere, bani suficienţi pentru 7 hectare şi jumătate de linii continue, întrerupte şi treceri de pietoni.
