Probabil că Mugurel, Veorica și alți mari oameni de stat ai statului de pomană suferă cumplit cînd merg, zi de zi, la serviciu și știu că stau pe un munte de bani cu care nu pot să facă tocmai ce-ar dori suflețelele lor. Păi, nu și-ar lua și ei, precum Nuțu, niște girafe, care să le țină de urît micilor panda roșii? Și-ar lua, normal că și-ar lua Veorica trei șinșile și două vulpi polare, să se joace cu ele prin birou. Cum însă nu-și permit chiar așa aroganțe, fac și ei ce pot. De pildă, deunăzi și-au luat o centrală nouă de ventilație și răcit pentru imobilul din str. Doamnei, unde-și au sediul central. Și nu, n-au luat acolo, niște amețite de aparate de aer condiționat, nț! Au luat o centrală de răcire și ventilație, căci e vorba despre răcit și ventilat garajul. Păi, cum altfel, dom’le, să riște să se facă prea cald și să se topească toți banii ăia gheață? Și, fiind o chestie mai specială, a și costat vreo 300.000 de lei. Mă rog, 290.000 plus TVA, dar ce mai contează banii în ziua de azi? Evident, au organizat și o licitație, din aceea simplificată, cu un singur ofertant capabil să își ia pe cap așa o lucrare și care, ce să vezi, nu doar că a avut cea mai bună ofertă, însă a fost și cu vreo 3.000 de lei mai mică decît maximul estimat de BNR. Ceea ce e foarte bine, că nu se mai putea cu centrala aia veche, montată în anii ’90. Păi, dacă ar fi să vină Nuțu și să gireze un împrumut cu niște pinguini, unde i-ar fi pus pe toți? În garaj, desigur.
Cînd BNR își ține mașinile la rece
