Cătălin Cherecheș a devenit un fel de model al edilului, în lume și nu numai. După ce s-a lăsat de Parlament, s-a lăsat de PNL, de PSD și iar de PNL sau – mă rog – l-au lăsat partidele pe el, omul și-a regăsit menirea în postul de primar de Baia Mare. Iar de cînd Cherecheș se ocupă de administrat, tot orașul e un fel de paranghelie perpetuă. Mă rog, nu și cartierul de țigani, ăla îngrădit de fostul edil, și cărora – pentru a le face viața mai bună – Cherecheș le-a vopsit gardul din beton cu floricele. Nțț. Nu, e pentru lumea normală, care petrece week-end de week-end la chefurile organizate de Cherecheș, fie că sînt în cadrul Festivalului Castanelor, al Zilelor Primăverii, ale Verii, ale Culturii sau ale oricărei alte chestii pe care edilul o vrea sărbătorită. Atîta că, după toate parangheliile astea, rămîne o oarecare mizerie în oraș, Iar mizeria asta nu-i chiar rea. Mai ales cînd ea se constituie în motiv numai bun de organizat o licitație, de vreo 774.000 de lei plus TVA, pentru curățatul orașului. Mă rog, a toaletelor publice din oraș, căci trăim niște vremuri așa cum le știți toți. Dar, la banii ăștia, SC Oana SRL, o firmă obișnuită a banului public din Baia Mare, provenit din toalete, nu pare să fie supărată. Mai ales că, de prin 2006, tot încasează din ce produce, în materie de rahat, orașul.
Cînd dai milioane pe chermeze, mai dai milioane și pe curățenie
