Caţavencii

Cînd Ministerul Transporturilor se ocupă cu turismul

Nu de puține ori se întîmplă ca o instituție publică să se comporte precum o veritabilă agenție de turism pentru proprii angajați. Iar cînd vine vorba de plimbări în interes de serviciu, băieții și fetele de la Transporturi știu cel mai bine că eficient înseamnă cu avionul. Asta pentru că, se știe, din cauza vremii nefavorabile, pe timp de iarnă se închid pînă și autostrăzile imaginare iar trenurile românești aproape că au reușit să bată recordul de viteză al primei locomotive cu abur.

În urmă cu vreo trei săptămîni, Răzvan Cuc, cel mai bun om politic, cu două facultăți la privată, pe care județul Giurgiu putea să-l ofere celui mai bun Guvern pe care Dragnea l-a înregistrat pe numele lui Grindeanu, a decis să ducă mai departe o veche tradiție a antamării de plimbări cu avionul de la firmele de casă ale instituțiilor publice. Ministerul a pus la bătaie 1,556.262 lei, plus TVA, s-a organizat chiar și o licitație iar toate cele nouă firme participante au fost declarate cîștigătoare, urmînd să împartă potul în funcție de necesarul de plimbăreală al lui Cuc și al subalternilor lui. Pe lîngă Tarom, Ministerul Transporturilor va mai cumpăra bilete de tren de la World Turism & Tours SRL, Eximtur SRL, Travel Time D&R SRL, Olimpic Internațional Turism SRL, Marchal Turism SRL, Weco TMC SRL sau Danco Pro Comunication SRL, firme cu o lungă tradiție în absorbitul banilor publici și plimbat de colo colo angajați ai statului. De altfel, despre multe dintre aventurile financiare ale acestor bugetari turistici am mai tot scris noi pe aici. Prin urmare, nu ne rămîne decît să sperăm că, măcar de data asta, firmele astea atît de norocoase la prins contracte, ne vor face și nouă un mic noroc și le vor livra băieților de la Transporturi doar bilete dus.

Exit mobile version