Caţavencii

Cine e, cine e noul şef al PDL?

Boc s-a luptat o vreme, apoi s-a liniştit. N-a mai opus rezistenţă. Ce au decis subalternii săi, greii partidului, aia a făcut. Va candida la Primăria Clujului, locul de unde postul de preşedinte al PDL nu se mai vede aproape deloc. Aşa a început lupta, pierdută de mult, încă de la Congres, cu Blaga. După căderea Guvernului Ungureanu, muşcătura Buldogului stă fixată pe scaunul din Modrogan.

MRU, care s-a băgat şi el în seamă cu preşedinţia unui PDL lărgit, dopat cu oengeuri şi middle class, e exilat la Iaşi. Cînd a fost chemat la Cotroceni, Buldogul s-a dus cu osul în gură, apoi, cînd preşedintele a întins mîna să-l ia, a mîrîit ameninţător. La plecare, a ridicat piciorul şi a stropit o tufă în care aşteptau, costumaţi în pizda-ţigăncii, doi ofiţeri SIE. Ungureanu, cel ră­mas fără coledzi şi care ne-a anunţat că încă nu şi-a spus ultimul cuvînt, a cerut timp de gîndire ca să vadă dacă poate să se măsoare cu Nechita la Primăria Iaşi. Blaga are de gînd să-i readucă la butoane pe Videanu şi Berceanu şi să refacă nucleul vechiului PD. În acest context, foştii premieri nu mai au ce căuta în Capitală. Dar cîtă vre­me Boc, după cîţi bani a trimis în Cluj, are prima şansă să iasă primar, MRU are cotă de loser. Pentru cazul eşecului îi rămîne, totuşi, Universitatea din Iaşi, unde ar avea ocazia să-şi îndeplinească rolul pe care îl ştie cel mai bine, acela de cărturar sub acoperire.

 

Exit mobile version