O discuţie recentă între liderii USL a scos la iveală tensiunile dintre liberali şi social-democraţi. Sondajele PDL în care USL scade nu mai sînt o noutate. O noutate e faptul că USL scade şi în sondajele CSCI, ale casei. O noutate şi mai nouă e apropierea periculoasă a cotei USL de magicul 50%, cu tendinţă descrescătoare. De aici reproşurile unui copreşedinte legate de declaraţiile duale ale celuilalt. În replică, s-a auzit un „Bine că ne-a ajutat Chiţoiu al tău cu privatizarea Oltchim!“ şi un „Toate contribuţiile tale la guvernare sînt ieşirile la Antena 3“. De aici şi pînă la o discuţie cu toate caracteristicile certei n-au fost decît cîteva fraze.
– Nu-ţi place Chiţoiu? Bag de seamă că ăia care îţi plac nu mai sînt în guvern.
– N-am primit nici măcar un rînd de la Silaghi despre cît a furat PDL la Transporturi.
– Lasă că am primit de la Georgescu al tău despre cît a furat Blejnar.
– Georgescu e ocupat. L-am rugat să stea cu ochii pe Voiculescu.
– Mai bine să fie atent la Oprea. După ce trădează, or să-i intre bani mulţi în cont.
