După sutele de milioane de euroi băgați în fel și fel de sisteme informatice cu sau fără card, după soft-uri și soft-ulețe plătite la prețuri extra-hard, Casa Națională de Asigurări de Sănătate nu prea are habar ce și cît are de plătit, ori cui. Și, cum angajații instituției nu se ocupă cu astfel de chestii, CNAS a decis să plătească 1.590.000 de lei pentru niște servicii ce țin de colectarea și prelucrarea datelor în vederea decontării serviciilor spitalicești. Adică, vorba aia, să vină cineva și să le numere banii de dat. Firește, serviciile astea au fost cumpărate în urma unei sumare negocieri fără anunț de participare, căci – sanchi – ar fi vorba de protejarea unor drepturi de exclusivitate. Adică banii trebuiau musai să ajungă la SNSPMPDSB (Școala Națională de Sănătate Publică, Management și Perfecționare în Domeniul Sanitar București). Căci tot instituția asta, care funcționează sub umbrela ministerului și a universitățior, este cea care organizează și cursuri privind raportarea, contractarea și decontarea serviciilor spitalicești, precum și alte cursuri și cursulețe la care medici și șefuleți de prin spitale pot participa. Or, școala asta cu nume lung și greu de ținut minte avînd 75 de posturi, cu tot cu director și consiliu de conducere, probabil că obiectul acestui contract va ajunge subiect de temă pentru acasă dată participanților la cursuri. Că doar așa-i frumos: o instituție publică dă niște bani publici altei instituții publice, ca să-i facă treaba pe care trebuia să o facă fix ea. Iar, în final, niște oameni normali au să plătească niște bani ca să poată face munca pe care ar fi trebuit să o facă a doua instituție. Mișto sistem. Sănătate
Cît mai plătește CNAS ca să afle cît are de plătit
