► Miercuri seară, după meciul de Cupă de la Chiajna în care Steaua a fost eliminată din competiţie la loviturile de departajare, n-a lipsit mult ca executarea acestora să continue şi în afara terenului, la vestiare, între Costică Dumitru, antrenor de portari, Concordia şi Mihai Stoica, antrenor de spectatori, Steaua. „Bă, ţărane, dacă ai curaj, vino încoace!“, a lansat stelistul provocarea. De la vreo 11 m, în stil „Ia-l de pe mine că-l omor!“, mizînd pe intervenţia stewarzilor din jur. Dacă aceştia n-ar fi întrerupt prematur partida, probabil că MM l-ar fi bătut pe nea Costică la scor de neprezentare. Pe contul său de Facebook.
► În ediţia de luni a Gazetei Sporturilor a fost publicat un interviu cu Nicolae Mitea (pentru cititorii mai tineri: este vorba despre un fost jucător de fotbal al deceniului trecut care, după meciul de debut la Ajax Amsterdam, a evoluat spectaculos doar prin tabloide şi emisiuni mondene). Băiatul ăsta, ajuns la 27 de ani, pînă acum vreo doi ani legitimat la Petrolul Ploieşti, cere public ajutor foştilor coechipieri pentru a-i găsi o echipă. Printre alţii, şi lui Zlatan Ibrahimovici, marele fotbalist care l-a confundat de mai multe ori cu un spectator ajuns din greşeală în vestiarul lui Ajax şi a chemat securitatea stadionului ca să-l evacueze. Singura echipă din care mai poate face parte Niki Mitea după anii ăştia în care şi-a bătut joc de fotbal e echipa figuranţilor de la „Un show păcătos“: judecînd după viteza pe care o avea pe vremuri în teren, s-o găsi vreun regizor de platou care să-l distribuie în rolul de titular al băiatului care schimbă apa din pahare în pauzele de publicitate.
Publicat în Cațavencii, nr. 44, 7-13 noiembrie 2012
