Caţavencii

Confort nemțesc la Direcția Silvică Neamț

Mai avem păduri? Avem. Că dacă n-am mai avea ar trebui să ne oprim din defrişat, să puşcăm ursul, mistrețul şi pîrşul, şi să ne mulțumim cu fauna de la oraş. Asta ca să nu mai zicem că ne-am putea trezi în situația în care nu ar mai avea şefii şi şefuleții de prin Romsilva obiect de activitate. Mă rog, nu neapărat că n-ar mai avea obiect de activitate, dar nu ar mai avea cu ce să-şi justifice activitatea, aia de shopping. Că, deh, tot angajatul la stat ştie că achizițiile sînt seva ce curge prin venele sistemului. Să luăm, spre exemplu, Direcția Silvică Neamț, un județ în care pădurile încă se încăpățînează să existe. Încă. Ei bine, dacă tot e un județ care mai are păduri, noul şef al Direcției Silvice, Doru Ghergel, numit în funcție acum nici două luni, a decis că trebuie să crească gradul de confort din sediu. Asta ca să crească eficiența direcției, normal. Aşa că a fost cumpărată, spre a dota sediul, aparatură electrocasnică de 20.000 de euro fără TVA. Taman de la o firmă din Sibiu, Electro Plus SRL. Desigur, poate părea cam mult, să cumperi televizoare, frigidere, cuptoare cu microunde şi cafetiere de atîția bani, pentru un singur sediu de Direcție Silvică. Sau poate că e vreun program de dresat animalele. Că, vorba aia, altfel se simte turistul cînd, prin pădure, dă de un urs care-l întreaba, în spaniolă, dacă preferă un espresso sau o bere rece, de la frigider.

Exit mobile version