Caţavencii

Consumul de aur negru pentru exploatarea aurului verde = 12,5 milioane

Romsilva, instituţia aceea care se ocupă de ce a mai rămas netăiat de drujbele lui Attila din mandatele UDMR în fruntea Mediului, are un ditamai parcul auto. Despre multiplele achiziţii, fie în pachete de zeci de autovehcule, fie în zeci de achiziţii directe, efectuate în mod separat, am mai tot scris noi. Ei bine, e clar că maşinile astea din parcul auto al Romsilva, toate acele gipane cu tapiţeriile din piele de şinşilă şi herghelii de cai sub capotă, mai ales merţanul cumpărat pentru căpetenia instituţiei, consumă canistre întregi de benzină.

Aşa că Romsilva cumpără benzină. Multă benzină. Iar venirea lui Adam Crăciunescu, fostul vice de la Consiliul Judeţean Timiş, în fruntea instituţiei a pus lucrurile în mişcare. Mai ales bugetul. Spre exemplu, ultima ispravă a conducerii instituţiei datează din 24 iulie. În acea zi toridă, Romsilva a organizat o negociere fără anunţ de participare, pe motiv că benzina şi motorina sînt chestii cotate şi achiziţionate prin bursă, iar 12.489.919 lei, fără TVA, au fost transformaţi în combustiil. Ce o face Romsilva cu atîta benzină e dubios şi dacă e să luăm în calcul eventualele plimbări electorale, că tot a fost şi va mai fi campanie. Cel mai important e însă faptul că OMV Petrom Marketing SRL a mai bifat un contract serios.

 

Exit mobile version