Ca să nu mai tot trebuiască să ia fiecare ciocălău în mînă și să-i simtă căldura, ca să știe cîte boabe are pe el, Petre Daea a decis să facă pasul spre era digitală. Ca să știe și el, c-un simplu click, cîți cartofi sînt unde, cine a plantat roșii, cine ardei grași și așa mai departe. Mai exact, Ministerul Agriculturii a decis să investească în „realizarea unui sistem informatic integrat de management și monitorizare în domeniul agroalimentar“. Iar pentru treaba asta au și pus la bătaie vreo 6,2 milioane, pe care i-au scos la mezat pe data de 20 ianuarie. Și, pentru că au pus condiții serioase de participare, că nu-i pentru oricine sistemul ăsta, licitația a fost cîștigată de Phoenix IT SRL din Brașov, care a avut nu doar cea mai bună ofertă, dar și singura, urmînd să încaseze 6.263.036 de lei plus TVA, cu vreo 29.000 mai puțin decît maximul estimat de către minister. Evident, această digitalizare vine ca o mănușă trasă peste altă mănușă, dat fiind că avem deja o instituție prin intermediul căreia se împart subvenții – APIA – și care are deja un sistem integrat din ăsta informatic, cu date clare despre cine și ce plantează și culege, că doar în baza asta se dau subvențiile. Acum, însă, va avea și Petrică sistemul lui la el la minister și, dacă e cuminte, îi vor da băieții și o tabletă pe care-i instalează Farmville, și-atunci să vedeți statistică la legume.
Cu Petrică Daea în era digitală
