Nu e un secret: Guvernul Ponta e construit în jurul lui Florin Georgescu. Ca să-l smulgă din văgăuna aurită de la BNR, noul premier i s-a tăvălit la picioare, a plîns, a ameninţat cu sinuciderea şi, la final, a ameninţat că-şi depune mandatul. Georgescu a rămas de piatră, aşa că Ponta a adunat un pluton de lobby şi l-a asmuţit asupra lui.
Rînd pe rînd, de Georgescu au tras Sorin Oprescu, Nicolae Văcăroiu, Mugur Isărescu şi Ion Iliescu (bătrînul edec se împotrivise iniţial intrării USL la guvernare, dar cînd a văzut că tot partidul dă din coadă de bucurie, a trecut de partea mulţimii). După ce Georgescu a refuzat să renunţe la salariul de prim-viceguvernator al BNR, Iliescu a avut o idee: l-a recrutat în echipa de lobby pe Patriarh. Cu formaţia lui de manager, Daniel Ciobotea l-a abordat pe Georgescu mai întîi pe partea economică. Şi cînd a văzut că cifrele şi graficele nu-l clintesc, s-a echipat cu mitră şi crucifix şi a dat-o pe scripturi. Florin Georgescu e un om sensibil la cele sfinte, aşa că pasele creştine efectuate de Preafericit l-au îndoit. Şi astfel, ideea unui marxist de a folosi religia s-a dovedit, încă o dată, eficientă.
