Caţavencii

Cum a moștenit Nicușor Dan multă sîrmă de la Evita Firea

E în firea lucrurilor ca, înainte să te prindă valul voturilor, să te urce în funcție sau să te ducă spre malul politicii, administrația pe care o conduci să facă fel și fel de cumpărături. Că, vorba aia, niciodată nu se știe cînd ai nevoie. Și pentru că tot există acea Companie Municipală de Consolidări SA, dintre marile firme găuri negre înființate de Primăria Capitalei, oamenii au zis să fie pregătiți și au cumpărat o grămadă de fier. Mă rog, de oțel, ca să fim exacți.

Pe data de 21 august, cînd deja campania electorală era în toi, compania asta a doamnei Firea făcea stocuri de țevi de oțel și semna un ditamai contactul, în valoare de peste opt milioane de lei. Că, vorba aia, să nu te prindă iarna fără țevi de oțel, că-s mult mai scumpe. Și, ca să fie totul bine, contractul ăsta a fost semnat, așa, pe genunchi, fără nici o licitație sau măcar cerere de ofertă. Nț, a fost o simplă achiziție directă, pe motiv că, atenție, era o extremă urgență pe care autoritatea contractantă nu a putut să o prevadă. Carevasăzică, firma asta a Primăriei, care construiește chestii, nu știa că va avea nevoie de țevi de oțel? Da’ mă leși, mănenenemă? Și uite așa, banii ăia au fost virați, rapid, în conturile GE.CON COM PROD SERV, o firmă cu vreo 13 angajați, care a mai lucrat ea cu municipalitatea. De exemplu, în urmă cu ceva mai bine de zece ani, o macara a firmei ăsteia se prăbușea peste un chioșc pe undeva prin zona Autogării Basarab. Orișicum, important este că lui Nicușor Dan i-au rămas acum multe-multe sîrme și țevi din oțel, drept grea moștenire. Așa că nu mai are nici o scuză dacă nu face tot ce a promis.

Exit mobile version