lie Bolojan zice că a „deschis cămara statului“, a „aprins becurile“ și a văzut „șobolani care rod proviziile“. A lăsat să se înțeleagă că aceste „rozătoare“ provin de la partidul care vrea să-l dea jos de la guvern, adică de la PSD. Despre PNL aproape nimic, deși, pe lîngă șobolani – a mai dezvăluit premierul – ar fi zărit și șoricei. Poate că, într-un impuls protector față de propriul partid, Ilie Bolojan și-a micșorat colegii care operau și ei, în aceeași cămară a statului, în coaliție cu șobolanii de la PSD.
În realitate, în cămara statului nu există șoricei, există doar șobolani. Rozătoare mari, grase, obraznice și neobosite, organizate în colonii politice, în partide și rețele transpartinice. După cum arată cifrele, șobolanii PNL seamănă izbitor cu cei din PSD. Cei din USR sînt mai mici și cu acces mai restrîns la cămară, dar vin tare din urmă. Iar șobolanii din UDMR or chițăi ei în maghiară, dar rod tot cît se poate de românește.
Pagubele pe care le fac acești guzgani reprezintă cumulul mai multor infracțiuni. Vorbim întîi despre corupție și furt direct, de la buget. Apoi, despre decizie bugetară cu consecințe catastrofale la nivel național, adică deturnare de fonduri în interes privat. Aceste găuri cumulate, operate în șvaițerul statului, sînt aproximate prin deficitul bugetar anual și prin cumulul prejudiciilor stabilite de procurori. Calculele bazate pe date documentate rămîn cu mult în urma ronțăielii reale, fiindcă nu există o evidență a proviziilor. În plus, cînd ies din cămară, șobolanii iau cu ei, pe blăniță, pe mustăți și pe gheruțe, firimituri de zeci de miliarde.
În ultimii șapte ani, pagubele produse de șobolani au fost împărțite relativ echilibrat între PNL și PSD, cu un avantaj ușor în favoarea PSD. Colonia lui Orban (PNL) a ros 101 miliarde de lei, a lui Cîțu (PNL) – 80 de miliarde, a lui Ciucă (PNL) – 81 de miliarde, a lui Ciolacu (PSD) – aproape 300 de miliarde.
Ronțăiala de factură penală – cea cît de cît documentată – e disproporționat de mică în raport cu valoarea ei reală, fiindcă procurorii investighează abia 1% din faptele comise în universul secret al tîlhăriei politice. Aici se remarcă prejudiciile produse de USR și PNL în dosarul vaccinurilor (5 miliarde de lei) și de PSD în cazul Negoiță-salubritate (580 de milioane de lei). Sute de alte ronțăieli zac risipite în dosare neterminate, prescrise, pierdute, ținute la sertar. Însumate, ajung la cîteva miliarde de euro, dar reprezintă, așa cum spune statistica furtului politic, nu mai mult de 1% din suma ronțăită în realitate.
Șobolanii găsiți de Ilie Bolojan în cămara statului nu sînt pesediști și atît. De fapt, rasele de șobolani politici au încetat să corespundă strict partidelor. Vorbim azi de o rasă contopită, un metisaj pesedisto-penelist cu caractere useriste și ungurești tot mai vizibile. Există un singur fel de a defini șobolanul din cămara statului: blană PSD, coadă PNL, gheruțe UDMR și dinți USR.
