Doamne ajută, măcar la atras bani europeni încă stăm bine. Doamne ajută. Iote, există undeva în Baia Mare un ONG creștin numit „Asociația Filantropică Sfîntul Ierarh Iosif Mărturisitorul“. Iar asociația asta face o grămadă de chestii creștinești, unele chiar pe bani europeni, după cum mărturisesc actele. Spre exemplu, au ei în derulare o chestie numită „Tineri integrați prin măsuri europene în Regiunea Centru“. Sună frumos, place la ureche, iar ce e frumos și lui Dumnezeu îi place. Ei bine, în chestia asta finanțată cu o căruță de bani europeni, că doar vrea și UE să ne integrăm tinerii prin măsuri europene, nu prin măsuri asiatice, o mică sumă s-a dus pe închirierea unui autovehicul. Că, deh, să se plimbe și tinerii ăia cu ceva, în timp ce se integrează. Că a dat UE bani și pentru asta, Doamne ajută, vreo 150.000 de lei. Bani pe care asociația lui Mărturisitorul i-a plasat așa, pe o procedură simplificată, firmei 2M Autocargo SRL din comuna Recea, undeva în Maramureș. Nici măcar nu e un SRL de apartament, că e din mediul rural. Și, evident, are anual o cifră de afaceri cam la nivelul acestui contract. Ce-i drept, puteau să cumpere o mașină, dar, deh, era pe proiect că trebuie să ia cu chirie. Doamne ajută!
Cum mai tocăm banii europeni în numele Domnului
