La începutul anului, ENEL Muntenia a ajuns la concluzia că are nevoie de nişte servicii pentru încasarea facturilor. Pentru asta, băieţii din conducerea companiei au pus-o de o negociere, ca să nu rişte ca un purcoi de bani să ajungă pe mîna cui nu trebuie. Mai ales că vorbim despre un serviciu de încasare a facturilor emise taman prin ghişeele aparţinînd ENEL Energie Muntenia. În cîteva luni treaba a fost pusă pe roate şi, în data de 26 martie, a fost semnat un contract cu Sindserv SA, în valoare totală de 3.876.000 RON, fără TVA.
Pentru aceşti bani cei de la Sindserv urmează să asigure activitatea de încasare a facturilor de energie electrică, a notificărilor şi preavizelor emise de către achizitor pentru clienţii reziduali şi unii mici clienţi business, precum şi activităţi aferente încasării. Sună bine şi frumos. Mai ales că Sindserv SA este deţinută, în proporţie de 51%, de către Federaţia Naţională a Sindicatelor din Electricitate Univers, restul de 49% fiind împărţit între o listă de persoane fizice – cu 8,85% – şi o listă de persoane juridice – cu 40,15%. Adică ENEL dă bani sindicatului pentru operaţiunea de încasare a facturilor, operaţiune ce are lor în sediile şi la ghişeele deţinute de ENEL, totul printr-o frumoasă negociere. Păi, să mai zică cineva că relaţia patronat-sindicate nu funcţionează.