Toată lumea știe că munca la stat e una super-căutată, în special pentru că în multe locuri nu prea e de muncă. Ei bine, există și niște instituții care sunt nici nu se știe clar ce anume, dar ele există pentru că existăm și noi în UE. Adică există niște Agenții de Dezvoltare Regională, cîte una în fiecare dintre cele șapte regiuni. Sigur, ele nu-s chiar „agenții“, că nu-s în subordinea directă a vreunui minister și, prin urmare, sînt apolitice, sanchi. În realitate, e cvasi-cunoscut că instituțiile astea sînt niște super-combinații în care se intră numai cu un CV care să ateste că ești născut din părinți campioni la politică și la combinat banul public. Banii cîștigați acolo sînt comparabili cu super-salariile de prin ASF, ANRE și alte super-mega-„overheazi“ ai economiei de stat. Ei bine, bună parte din banii europeni vin la noi fix prin aceste ADR-uri, care gestionează distribuția lor. Spre exemplu, pe programul POR. Alte programe sînt gestionate prin diverse AM-uri de prin ministere sau prin OIR-uri, care sînt în subordinea Guvernului și parte din aparatul acestuia. Aici, însă, cu cei de la ADR, joaca e mai complicată. Așa că oamenii fac cam ce vor. Spre exemplu, deși ei sînt cei care trebuie să decidă cum și pe ce proiecte merg banii europeni veniți pe anumite axe, oamenii nu-și bat capul cu asta și angajează niște privați care să evalueze. Cum s-a întîmplat la ADR Sud Muntenia, unde la finele anului trecut au semnat un contract-cadru, în valoare de 545.500 de lei plus TVA, pentru servicii de consultanță. Adică să vină băieții și fetele de la TeamproStrategy Consulting SRL și să le facă lor munca. Iar din pleașca asta de bani, au fost deja dați, pe 26 ianuarie, aproape 300.000, chiar dacă acel contract-cadru e pe 18 luni. Adicăla două luni de la semnare ai plătit deja 60%, iar pentru restul de 16 luni mai vedem. Ce-i drept, poate că așa se face biznis cu banii europeni, iar noi, muritorii de rînd, nu știm la cît e ceasul. Noroc că au venit ăștia de la USR, că nimeni n-are expertiză mai mare ca ei în domeniul ăsta. Hai, să fie bine ca să nu fie rău.
Cum să dai bani ca să-ți facă alții treaba
