Faptul că deșeurile menajere au devenit un fel de mină de aur pentru băieții deștepți ai firmelor de salubritate nu mai miră pe nimeni. Cum nu mai miră nici faptul că tot aceiași băieți reușesc să se lipească la astfel de contracte, chiar dacă Justiția îi mai apucă de mînecă, ba chiar îi și leagă puțin. Să luăm, de exemplu, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Servsal Argeș, un fel de intermediar al suveicii prin care banii publici din Argeș se transformă în bani curați și privați. În urmă cu nici trei săptămîni, asociația asta scoate la mezat un contract în valoare de peste 12 milioane de lei, pentru delegarea serviciului de colectare a deșeurilor municipale, precum și pentru gestionarea Centrului Integrat de Management al Deșeurilor din Curtea de Argeș. Pentru așa un purcoi de bani, asociația organizează chiar și o licitație, la care – deloc surprinzător – se înscrie o singură firmă: Financiar Urban SRL din Pitești. Normal, firma este și declarată cîștigătoare a contractului. Iar asta în ciuda situației problematice – ca să fim politicoși – a firmei și a patronului ei, Gheorghe Vasîi. Căci, în chiar plină campanie electorală, între cele două tururi de la prezidențiale, Gheorghe Vasîi era arestat de către DNA, în cadrul dosarului fostului primar din Pitești, Tudor Pendiuc. De altfel, DNA îi și pusese sechestru pe acțiunile firmei, într-un moment în care Vasîi se pregătea să se retragă din combinația Edilul SA, firmă în care era asociat cu Consiliul Local Cîmpulung. Or, se pare că în tot răul a fost și un bine, în sensul că sechestrul pus de DNA l-a “obligat” pe Gheorghe Vasîi să-și vadă în continuare de afaceri. Și, iată, să reușească noi combinații pe multe milioane de euro. Și chiar să ajungă de la supranumele de “patronul Primăriei Pitești” la cel de “patron al județului Argeș”. Asta în caz că nu cumva se mai trezește DNA să-l bage în vreun nou dosar, și poate ajunge chiar patron de provincie.
Cum se fac la Argeș, din gunoaie, bani albi pentru zile negre
