Vă spuneam, în urmă cu ceva vreme, despre cum au reușit niște băieți de la Brașov să-și facă, pe numele nevestelor, cuscrelor și altor rubedenii, o firmuliță care concurează cu mare succes chiar Electrica, firmă la care acești băieți activează. Era vorba de Aderro GP Energy SRL, în spatele căreia se aflau Viorel Scorția, Adrian Belciu, Cosmin Tudoroiu și Anuca Ciobanu. Și vă mai ziceam noi că, dat fiind că directorul cel mare al Electrica Furnizare, Mircea Pătrășconiu, urma să fie reuns în funcție, povestea asta – despre care se cam știe prin cluburile selecte ale electricienilor bugetului – îi stătea cam ca un ghimpe. Motiv pentru care gașca de băieți deștepți de la Brașov ar fi putut să nu mai vadă prelungiri de mandate. Și, ce să vedeți, nici unul dintre mandatele căpușarilor de la Brașov nu a fost prelungit. Pe naiba! Normal, toate mandatele au fost prelungite. S-au agitat puțin oamenii pe la Electrica, s-au transmis niște subtile amenințări cu moartea financiară a celui care a sifonat șmenul către presă, după care toată lumea s-a pus pe burtă în așteptarea uitării. Vorba aia, sînt chestii mai importante pe agenda publică și politică. Și-apoi nu e ca și cînd o căpușare de cîteva milioane ar merita vreun premiu la vicecampionatul mondial de furt al banului public românesc. Asta ca să nu mai zicem că, la Electrica, pe lîngă statul român, mai sînt și niște privați de pe afară, bănci străine și alți milionari răi, deci ar putea fi chiar o faptă bună.
Ei bine, dacă cei mai mulți dintre cei implicați au așteptat uitarea, iar șefii Electrica, de la București, s-au umplut de nepăsare, nu la fel se poate spune despre Valentin Țîra, fostul director comercial și actual șef serviciu furnizare. În timp ce noi scriam textul despre care vă ziceam, Valentin scria și el o adeziune la ALDE. Acolo unde omul este șef al Comisiei de Economie, Industrie și Energie a partidului. Și, în urmă cu vreo două săptămîni, omul avertiza publicul, prin intermediul presei, despre „mirajul” liberalizării pieței de energie și despre toate pericolele și dezavantajele pe care aceasta le aduce populației. Și așa frumos a vorbit omul despre aceste pericole, de era să moară ironia de nervi. Asta după ce ipocrizia se sinucisese deja și dispăruse într-un mare nimic. Și, pentru ca treaba să fie completă, în timp ce omul susținea conferințe de presă de la sediul partidului, la Electrica el figura ca fiind în concediu medical. Deh, cu statul paralel trebuie să lupți tot timpul, chiar și atunci cînd ești oficial bolnav.
