A trecut sau nu criza, instituţiile publice sînt încă în foame de bani. Iar dacă de la buget nu mai curg resursele, pică de la bănci, că doar orice instituţie financiară e dispusă să dea bani cu împrumut statului, atîta timp cît datoria publică suportă. Mai ales că vorbim de România, iar aici se ştie că, în final, statul plăteşte mereu. Spre exemplu, Consiliul Judeţean Dîmboviţa a început anul cu o mare nevoie de bani.
Prevăzător din fire şi parcă intuind că viitorul premier, MRU, nu va avea de gînd să arunce cu banii, în ciuda faptului că 2012 e, totuşi, un an electoral, preşedintele CJ Dîmboviţa, Florin Popescu, a iniţiat procedurile pentru „contractarea unei finanţări rambursabile interne, în valoare de 14.700.000 RON“. Pentru că timpul era esenţial, iar banii trebuiau să ajungă cît mai degrabă în conturile CJ, s-a optat pentru o negociere accelerată. Iar de negociat s-a negociat doar cu BCR, că prea multe oferte ar fi încurcat şi lungit procesul. Astfel, pe 14 februarie, s-a semnat un contract prin care Consiliul Judeţean Dîmboviţa urmează să primească suma dorită, 14.700.000 RON, bani pentru care urmează să le returneze celor de la BCR nu mai puţin de 32.435.669 RON. Dar asta contează mai puţin. Important e că sînt bani acum, în prag de campanie electorală.