Caţavencii

Dacă MRU nu mai dă bani, PDL-iştii din teritoriu se împrumută

A trecut sau nu criza, instituţiile publice sînt încă în foame de bani. Iar dacă de la buget nu mai curg resursele, pică de la bănci, că doar orice instituţie financiară e dispusă să dea bani cu împrumut statului, atîta timp cît datoria publică suportă. Mai ales că vorbim de România, iar aici se ştie că, în final, statul plăteşte me­reu. Spre exemplu, Consiliul Judeţean Dîmboviţa a început anul cu o mare nevoie de bani.

Prevăzător din fire şi parcă intuind că viitorul premier, MRU, nu va avea de gînd să arunce cu banii, în ciuda faptului că 2012 e, to­tuşi, un an electoral, preşedintele CJ Dîmboviţa, Florin Popescu, a iniţiat procedurile pentru „contractarea unei finanţări rambursabile interne, în valoare de 14.700.000 RON“. Pentru că timpul era esenţial, iar banii trebuiau să ajungă cît mai degrabă în conturile CJ, s-a optat pentru o negociere accelerată. Iar de negociat s-a negociat doar cu BCR, că prea multe oferte ar fi încurcat şi lungit procesul. Astfel, pe 14 februarie, s-a semnat un contract prin care Consiliul Judeţean Dîmboviţa urmează să primească suma dorită, 14.700.000 RON, bani pen­tru care urmează să le returneze celor de la BCR nu mai puţin de 32.435.669 RON. Dar asta contează mai puţin. Important e că sînt bani a­cum, în prag de campanie electorală. 

 

Exit mobile version