Caţavencii

Dark side of the balloon

  ►Cu cîteva zile înainte de începerea campionatului, steliştii Chipciu Alexandru, Costea Mihai şi Tănase Cristian au prins prima pagină în majoritatea ziarelor sportive, plus materiale ample în interior. Nu, nu s-au calificat încă în vreo grupă de cupă europeană: doar pentru golurile spectaculoase date prin sticlele cluburilor din Mamaia şi fazele de mare efect, în nocturnă, la 2 noaptea, finalizate cu o oglindă de maşină ruptă în parcarea unui hotel şi felicitări de mamă către un spectator aflat întîmplător în zonă. Acţiunile astea ofensive au fost aplaudate de Cel care nu mai e nimic la Steaua, care a declarat că băieţii pot să spargă liniştiţi cîte o oglindă în fiecare zi pentru că le plăteşte el. Cum ar veni, conform cunoscutei superstiţii, încă şapte ani de ghinion care se vor adăuga, în vara viitoare, celorlalţi şapte care au trecut de cînd steliştii au luat ultima dată campionatul.

►   Luni, într-o conferinţă de presă, Cristi Borcea şi-a anunţat oficial retragerea de la Dinamo, explicînd motivele pentru care a pus pixul de manager în cui şi a scos celebrul copiator din priză, intrînd astfel în legenda clubului din Ştefan cel Mare, alături de fostele vedete Cohn, Neţoiu, Turcu. Curios, foştii săi parteneri, Fraţii Becali, nu i-au organizat un meci de retragere cu una dintre echipele pe care le-a făcut celebre în mandatul său de 12 ani, gen Elfsborg, NEC Nijmegen, Vorskla Poltava. Păcat, ar fi meritat măcar o partidă cu Foresta, cu un concert Shakira în deschidere şi artificii la final, pe muzica imnului Ligii Campionilor.

Exit mobile version