► În week-end-ul trecut, Piţi s-a dus la Milano pentru o cină cu Chivu, care dansează vals cu Naţionala, un pas înainte, doi înapoi – ba revine, ba rămîne retras: „Am spus că mi-e dor de echipa naţională, dar nu înseamnă că mă voi întoarce! Sînt dispus să vorbesc cu domnul Piţurcă, să mergem la masă. Cine ştie ce-mi va spune, ce îi voi spune eu, dar răspunsul meu e în continuare «Nu». Am fost jignit prea mult“. Să recapitulăm: Chivu – jignit, Ştefan Radu – tot timpul lovit, Rădoi – certat cu Lupescu, Săpunaru – certat cu Piţurcă, Mutu – certat cu viaţa sportivă. Oameni sensibili, care una-două se supără, îşi iau jucăriile şi se retrag de la Naţională. Băi, băieţi, dar atunci cînd eraţi voi mici şi tricoul României v-a făcut mari, cam cum a fost? Vă mai amintiţi de ardoarea cu care vă rupeaţi tenişii pe maidanele prăfuite de acum 20 de ani din Reşiţa, Craiova, Piteşti, de momentele în care le ţineaţi pumnii, în faţa televizorului, lui Hagi & Co şi visaţi să fiţi în locul lor? Dacă v-a mai rămas o fărîmă din ambiţia aia puştească, lăsaţi orgoliile de primadonă şi faceţi din nou o echipă care, chiar dacă nu se califică la CM din Brazilia, măcar nu se face de rîs cu olandezii, ungurii şi turcii.
► Cea mai recentă investigaţie a Gazetei Sporturilor dezvăluie că bugetul anual al echipei Pandurii Tîrgu Jiu e finanţat în proporţie de peste 50% de către stat: 20.800.000 lei de la Societatea Naţională a Lignitului Oltenia şi Complexele Energetice Rovinari şi Turceni. Aceşti aproape 5 milioane de euro sînt trecuţi în scriptele celor trei companii de stat la „alte cheltuieli de exploatare a cărbunelui“. Aha, deci clubul condus de liderul sindical Marin Condescu prestează, prin echipa de fotbal, activităţi miniere pe toate stadioanele pe care joacă. Astfel, expresia de lemn a comentatorilor sportivi „Fundaşii sapă tranşee în faţa porţii“ capătă în acest caz o altă lumină. De lămpaş. Sau de veioză de birou de procuror.
