Caţavencii

Dark side of the balloon

 ► Curtea de Apel Bucureşti a decis în şedinţa de lunea trecută că dezafilierea Universităţii Craiova este ilegală şi a suspendat hotărîrea Comitetului Executiv al FRF din 20 iulie 2011, dispunînd repunerea clubului oltean în situaţia de dinaintea excluderii provizorii. Această sentinţă a plasat Universitatea într-un no man’s land: nu e nici dezafiliată, dar nici înscrisă în campionat, în vreuna dintre ligi.

FRF susţine că aşteaptă instrucţiunile detaliate ale instanţei pentru aplicarea deciziei, Adrian Mititelu vrea înapoi jucătorii pierduţi prin declararea lor ca liberi de contract sau plata prejudiciului creat. Gazeta Sporturilor scrie că, neoficial, Federaţia i-ar fi făcut deja o propunere patronului craiovean (echipa în liga secundă şi opt milioane de euro despăgubiri), refuzată de Mititelu, care e dispus să aştepte şi un an, continuînd lupta de gherilă împotriva lui Naşu & Mitică. Vicepreşedintele LPF Alexandru Boc îl avertizează însă că, dacă nu acceptă locul în Liga 2 acum, s-ar putea ca anul viitor să se înscrie la judeţ, în ultimul eşalon. Cum ar veni, ofertă limitată, la promoţie. Card de fidelitate aveţi?

 ► După 4-0 în amicalul cu Lokomotiv Plovdiv, oficialii roş-albaştrilor sînt superoptimişti. Mihai Stoica: „Dacă suporterii ne vor fi alături şi nu vom mai avea accidentări, NIMENI nu ne va putea sta în cale spre titlul 24!“, a scris pe pagina personală de Facebook cel mai mare manager din România. A ratat să posteze mesajul ăsta la aniversarea a şase ani de la ultimul titlu, atunci cînd anunţa ritos hegemonia Stelei.

 

 

Exit mobile version