► Cristi Săpunaru s-a supărat pe Victor Piţurcă şi a declarat că nu mai răspunde la convocări cît timp acesta e selecţioner. În replică, Piţurcă a anunţat că, dimpotrivă, el nu-l mai ia în calcul la Naţională pe fundaşul lui FC Porto. Nu ştim ce calcule face Piţi, dar parcă vedem că la sfîrşitul preliminariilor pentru Mondiale îi dă iar cu virgulă.
► Celebrul contract de sublicenţiere în exclusivitate – caz unic printre televiziunile publice europene – prin care Dolce Sport cîştigă Euro (mulţi în) 2012 în dauna TVR şi a acţionarilor ei, telespectatorii plătitori de abonament, a fost rupt spectaculos, vineri după-amiază, într-o conferinţă de presă a directorului interimar al TVR, pentru ca sîmbătă să fie lipit la loc, în stil Pupat toţi Piaţa Endependenţi, iar difuzarea meciurilor să fie reluată simultan pe ambele posturi. Din contractul-cadou de cumetrie al finului Cosmin Cernat, şeful redacţiei Sport din TVR, pentru naşul Vlad Enăchescu, directorul Dolce Sport (document care nu e public pentru că noua conducere a TVR n-a găsit încă toate foile în fişet), ar fi interesant de citit cam ce sume confidenţiale ar trebui să plătească televiziunea Romtelecom-ului pentru transmisia exclusivă a pachetului Euro 2012 + Jocurile Olimpice de la Londra + Mondialul din 2014, competiţii achiziţionate de televiziunea publică cu vreo 20 de milioane de euro. Şi asta pentru că, din ce se aude prin piaţa TV, în cazul CM din Brazilia, Dolce dorea, în faza negocierilor, 30 de meciuri exclusiv, aproape jumătate din turneul final, pentru doar 1,75 milioane de euro. La harababura care e în TVR nu ne-ar mira să descoperim şi alte contracte de exclusivitate. Transmisia Eurovision-ului 2013 pe Manele TV, de exemplu.
