Caţavencii

Dark side of the balloon

 ♦ Sîmbătă seară, la Tîrgu Jiu, pe tot parcursul partidei Pandurii-Steaua (1-1), suporterii gazdelor au asistat la o premieră spectaculoasă: spectatorii stelişti l-au aclamat la scenă deschisă pe antrenorul advers Petre Grigoraş, pe care îl vor, la finalul stagiunii, transferat ca dirijor în Ghencea. A rămas, astfel, în afara luminilor rampei debutul duetului Mihai Stoica (manager) – Stoichiţă (antrenor principal), fiecare proaspăt revenit pentru a treia oară în orchestra roş-albastră. Asta poate şi pentru că cei doi virtuozi performau după o partitură avizată, în prealabil, de urechea muzicală a patronului afon, cel care face vocalize false în fiecare seară, în direct, la televizor, avid de aplauzele asistenţei.

 ♦ Rezultatul derby-ului păcălelilor de duminică Rapid-Dinamo (0-0) n-a rezolvat absolut nimic pentru nici una dintre părţi, ba dimpotrivă: fiecare combatantă a pierdut cîte două puncte în clasament, iar situaţia rămîne tensionată atît în Giuleşti, cît şi în Groapă. La rapidişti, continuă starea de animozitate dintre Lucescu/jucători şi Zotta, după ce, săptămîna trecută, fostul preşedinte Dinu Gheorghe (pentru a cărui revenire Răzvan a insistat, fără succes, la Copos) l-a tăvălit niţel prin presă pe Zotta, dezvăluind relaţiile sale reci cu echipa. În tabăra cealaltă, Borcea promite aducerea lui Mutu din vară, însă doar dacă trupa lui Ciobotariu termină campionatul pe unul din primele două locuri promovabile în preliminariile Ligii Campionilor. Da, nene, asta da achiziţie: lovituri libere prin zidul de chelneri şi goluri în sticle ca ale lui Mutu nu mai dă nimeni. Poate doar Băsescu, dar el e netransferabil.

 

Exit mobile version