Caţavencii

Dark side of the balloon

 ► La meciul în care FC Vaslui s-a făcut de rîs, fiind eliminată din Cupa României în faza şaispre­zecimilor de echipa de liga a doua FC Botoşani (0-1), Adrian Porumboiu s-a comportat la fel de ruşinos ca şi angajaţii săi (fotbaliştii de pe gazon, tractoriştii de pe cîmp, whatever): spre finalul partidei a coborît din lojă, a stat pe banca de rezerve pînă s-a terminat jocul, apoi a intrat pe teren şi a început să-l înjure pe atacantul Sabrin Sburlea, pe motiv că dădea mîna cu mai mulţi jucători de la FC Botoşani, în loc să fie nervos că echipa a pierdut. Era şi el fair play, nene Adi, nu vă mai supăraţi atîta… Fair play, ne scuzaţi că repetăm: adică atitudinea de respect faţă de joc, coechipier şi adversar, şi la victorie, şi la înfrîngere, nu marca aia de insecticid pentru dăunătorii culturilor timpurii cu care faci mata confuzie.

 ► Observatorul derby-ului Steaua-Rapid, celebrul Gheorghe Nedelescu, oficialul intransigent care s-a făcut remarcat, acum cîteva luni, confiscînd unui copil, la un meci Steaua-Vaslui, pînza pe care era scris inofensivul „Vreau şi eu ceva: Steaua campioană!“, deci, nea Ghiţă Robocop ăsta n-a văzut banner-ele cu mesaj rasist din tribune, incidentul în care rapidistul Herea a fost agresat de un suporter la finalul meciului şi nici nu l-a auzit pe crainicul stadionului cum instiga publicul la scandări rasiste, aşa că n-a scris absolut nimic în raport. Puteţi întreba, pe bună dreptate, pentru ce primeşte omul ăsta bani, ce l-a trimis LPF să observe acolo: cum creşte firul de iarbă, la microscop? După felul în care arată raportul, observatorul partidei putea să fie, cu aceleaşi rezultate, şi un nevăzător.

 

 

Exit mobile version