Dacă cineva îşi închipuie că Victor Ponta şi-a dorit Monitorul Oficial în subordine ca să aibă control asupra a ce şi cînd se publică în el, ori că toată modificarea asta face parte dintr-un joc politic sau ce s-a mai zis despre mişcare, ei bine, trebuie să ştiţi că se înşeală. De fapt şi de drept, Monitorul Oficial a fost mutat în subordinea Guvernului pentru că nu funcţiona cum trebuie. Iar ca dovadă stau cîteva contracte negociate în mod direct, fără vreun anunţ de participare, ce privesc lucrări de reparaţii a utilajelor.
În 2 iulie, SC Muler Martin SRL din Bucureşti a primit 15.000 de euro pentru a repara două dintre utilajele Monitorului. Asta după ce, cu o săptămînă înainte, 35.000 de euro au fost transferaţi în conturile celor de la Heidelberger Druckmaschinen Romania SRL, pentru repararea altor trei utilaje tipografice. Or, abia după ce s-au semnat aceste contracte şi au fost puse în aplicare, Monitorul Oficial, aflat în subordinea Guvernului, s-a pus pe achiziţionat hîrtie, în sistem de licitaţie. Evident, vorbim de licitaţii deschise, cu un singur participant şi un singur cîştigător. Cum a fost cea cu Atlantis SA, pentru hîrtie offset, în valoare de 18.000 de euro, dar mai ales cea cu M.Associates Logistic and Trading SRL, prin care firma a primit 160.000 de euro în contul cărora va furniza hîrtie de ziar. SRL-ul M.Associates Logistic and Trading, unul de apartament, dar cu suficiente contracte cu statul, este acelaşi care, prin 2002, se lipea de un contract cu Imprimeria Naţională, pentru furnizarea a 720 de tone de hîrtie specială. La vremea respectivă, acel contract a făcut obiectul unui dosar în care Ion Barbu, director al Imprimeriei Naţionale în acea perioadă, a fost urmărit penal şi pus sub acuzare pentru abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual.
