Fiți atenți aici: Secretariatul General al Guvernului a decis să plătească peste o jumătate de milion de lei pentru „servicii de arhivare fizică a documentelor”. Deci fizică, da? Nu chestii cu calculator, cu baze de date, soft-uri și altceva, să poți zice că, mna, angajații de acolo, cît ar fi ei de campioni la Solitaire, sînt depășiți de situație. Nu, dom’le, servicii de arhivare fizică. Adică să vină o firmă, un contractor extern, să ia fiecare document și să-l pună undeva – să zicem Arhivă?! – în funcție de dată, de categorie, de culoare, de ce-o vrea. Că angajații de la Secretariatul General al Guvernului nu-s în stare ei. Și uite așa, pe data de 23 septembrie, în urma unei licitații făcute în regim de procedură simplificată, un contract în valoare de 550.000 de lei a fost atribuit către Savedoc SRL din Tîrgoviște. Firma, desigur, a participat de una singură la licitația organizată de SRG și, se pare, mai are o sumedenie de contracte cu alte instituții publice care – lene sau nepricepere – nu-s în stare să-și arhiveze singure – FIZIC – documentele.
Acum, ce-i drept, secretarul general al Guvernului e Toni Greblă, un tip pe care Cretacicul pare să-l fi uitat pe plaiurile mioritice, care după o lungă carieră de goangă politică a PSD s-a odihnit în postul de judecător la Curtea Constituțională. Or, dat fiind că vorbim de un om precum Toni Greblă, poate că e bine că SGR a dat doar 550.000 de lei pe servicii de arhivare fizică. Că, mna, ar fi putut să angajeze niște închizători/deschizători de uși, prelucrători de scame sau shoeshiner-i fizici, știți cum zicem? Că, mna, oricum are Guvernul bani.
