Țineți mine ce frumos ne spuneau băieții din Guvern că digitalizarea finanțelor publice este nu doar necesară, dar și urgentă? Și bine ziceau, drept dovadă s-a și trecut de la vorbă la fapte. În unele locuri încă dinainte să intrăm în perioada de reformă și austeritate. Spre exemplu, Direcția Regională a Finanțelor Publice Galați a decis chiar înainte de instalarea noului guvern că e momentul să cumpere niște cartușe de toner și alte consumabile pentru imprimante, multifuncționale și fotocopiatoare, ba chiar și pentru aparatele de fax. Da, la finanțele din Galați însă se lucrează cu fax, cel mai probabil în perioadele de pauză de masă, când pică serverul de mIRC.
Și, pentru că știau ei că urmează o perioadă de redus cheltuieli bugetare, plus frumosul proces de digitalizare, cei de la Finanțele Publice Galați au decis să bugeteze vreo 3.788.988 de lei pentru toate proviziile astea. Nici nu mai punem la socoteală câtă hârtie vor lua, ca să poată consuma toată cerneala din cartușele alea de toner. Au împărțit tot necesarul în patru loturi, după care au organizat o sumară licitație, toate contractele fiind câștigate de aceeași firmă, Vic Insero SRL din București, firmă super-obișnuită să vândă chestii instituțiilor publice. Desigur, nu trebuie să ne facem griji, căci în cazul ăsta e vorba de niște contract-cadru, ceea ce înseamnă că nu e musai să strice toți cei aproape patru milioane. Cu toate că ar putea.
