Hotărîți să prindă prezentul din urmă, mai-marii Casei Naționale de Pensii Publice au decis să doteze instituția cu niște imprimante rachetă, care pot fotocopia în format A3, cum nu s-a mai văzut în instituție pînă acum. Digitalizare, cum s-ar zice. Mă rog, în fapt, toată achiziția asta, în urma căreia din conturile Casei de Pensii vor pleca 1,2 milioane de lei plus TVA, ține de un proces de recuperare, cum s-ar zice. Adică fiți atenți aici ce justificare drăguță are achiziția asta. Casa de Pensii lucrează de zor la recalcularea pensiilor, sanchi. Iar pentru acest măreț proces, anul trecut a fost aprobată o OUG, nr. 90, prin care Casa de Pensii a angajat, pe perioadă determinată, vreo 1.000 de oameni, care să ajute la procesul ăsta de recalculare. Numai că, ce să vezi, recalcularea asta nu poate fi făcută așa simplu, ci e nevoie de aceste imprimante laser. Motiv pentru care, pe data de 12 mai, a fost organizată o licitație, cîștigată de Quattro Impex SRL din Focșani. Asta pentru că băieții ăștia au avut cea mai bună ofertă, fiind de altfel singurii care au participat la licitație. Și a ieșit frumos, rotund, la 20.000 de lei bucata, căci e vorba de 60 de imprimante monocrom de tip A3. Spre norocul celor de la Casa de Pensii, firma asta din Focșani e una cu care au mai lucrat, ei fiind și cei care țin site-ul Casei Județene din Vrancea, un site care arată de parcă vrea să se ia la întrecere cu anul 1993. Orișicum, una peste alta, acum, că au 60 de imprimante noi, tot ce le mai trebuie sînt, probabil, niște abacuri, iar recalcularea pensiilor va merge brici.
Digitalizarea Casei Naționale de Pensii se face în format A3
