Caţavencii

Din Complexul Energetic Oltenia ies banii cu excavatorul

E una dintre cele mai eficiente companii de stat, cînd vine vorba de produs pierderi. Desigur, e de vină sistemul, eficiența financiară scăzută a energiei obținute din combustibili fosili, faptul că e Marte în retrograd și cîte și mai cîte. Însă la toată această eficiență a Complexului Energetic Oltenia trebuie luat în calcul și modul în care compania de stat împarte diferitele contracte. Să vă povestim. Anul trecut, în plină super-pandemie, cu restricții severe și ieșit din casă numai cu aprobare de la sfîntu’, băieții de la CEO s-au gîndit să fac un dram de bine unei firme prietene, GRIMEX pe numele ei, și i-au dat un cec în alb, de fix 30 de milioane de lei plus TVA, pentru servicii de reparații curente ale utilajelor din dotarea companiei. Desigur, în acte nu e un ajutor de la compania de stat, că doar s-a făcut o licitație și tot tacîmul. Atît doar că miroase a cadou de la o poștă, dat fiind că GRIMEX, adică Grupul de Reparații Industriale și Montaj Excavatoare X, este un client mai vechi al CEO, dar mai ales pentru că a fost genul acela de licitație cu un singur participant, care a și cîștigat. Ei bine, contractul ăsta cadru, semnat în mai 2020, a început ușor, cu vreo șase milioane date în iulie și alte 2,7 milioane în octombrie anul trecut. Iar acum, din aprilie încoace, au început să se strice utilajele, așa ceva n-ai văzut. Unele chiar după o săptămînă, două de la reparații. Asta chiar dacă parte din criteriul de atribuire a constat în garanția acordată lucrărilor. Astfel, pe 14 aprilie, GRIMEX primește 173.000 de lei ca să repare un excavator. Pe 26 aprilie, alți 110.000, să repare încă un excavator, și alți 800.000 pentru un altul. Două zile mai tîrziu, alți 170.000. Pe 31 mai, doar 50.000. Pe 8 iunie, însă, excavatoarele de la exploatările unde fuseseră reparate înainte se strică iar, așa că se mai servesc două contracte, unul de 1,2 milioane și altul de ceva mai bine de 700.000 de lei. După care, pe 9 iunie, este semnat un alt subsecvent, în valoare de peste un milion, că iar s-a stricat un excavator.

Firma asta, GRIMEX, este deținută de unul dintre super-milionarii de carton ai patriei, tătuca Gorjului, Nicu Sarcină pe numele său. Omul mai deține și grupul de firme Succes, cu care a avut un așa mare succes de-a ajuns și pe la DNA. Desigur, cu GRIMEX lucrează parcă exclusiv cu CEO și o face omul pe Mecena, chiar dacă, în ciuda zecilor de milioane primite cam cu dedicație, firma înregistrează pierderi destul de mari. De unde și datoriile mari către stat. Pesemne că asta e rețeta la lucrat cu statul.

Exit mobile version