Dacă tot a reușit să cîștige un nou mandat la Galați, edilul Ionuț Florin Pucheanu pare decis să pună în practică tot ce a promis. Și nu doar că fix tot ce a promis, dar fix după aceeași rețetă și fix cu aceleași firme prietene. Spre exemplu, omul a promis că rezolvă problema cu tramvaiul pe străzile Siderurgiștilor și 1 Decembrie 1918. Ce-i drept, a promis în urmă cu vreo doi ani, cînd a și dat contractul unei firme prietene. Mai exact, celor de la Tancrad SRL, firmă cu multe, foarte multe contracte la activ în zona Brăila-Galați și care este conectată la PSD încă de pe vremuri de mult apuse, cînd alde Năstase era un arogant cu funcție, nu ca acum, un arogant fără. Ei bine, toată tărășenia asta cu refacerea liniilor de tramvai, pusă la cale prin 2019, a fost bugetată cu minunata sumă de vreo 80 de milioane de lei. Plus TVA, desigur. Banii urmau să vină din trei surse, cea mai mare parte, vreo 68 de milioane, din bani europeni. Restul urmau să fie plătiți de la bugetul de stat și abia vreo două milioane urmau să iasă din bugetul Primăriei. Mega-afacere, cum se zice. Căci, cu doar două milioane, firma prietenă avea de produs dintr-un contract de peste 80. Ei bine, n-a fost să fie căci, în ciuda purcoiului de bani, termenul de 24 de luni nu prea s-a respectat. Mă rog, s-a ajuns la probleme, că vorba aia, pandemie, a crescut prețul la pateu, s-au ieftinit excursiile în Nicaragua, cursul euro-dolar e altul și tot așa. Motiv pentru care Pucheanu, că tot e la început de mandat, a decis să mai pună puțin de la el, că doar nu chiar de la el pune, ci de la Primărie. Vorba aia, poate reușesc să termine pînă în mai, cînd ar fi termenul. Iar dacă nu în mai, atunci poate mai pune ceva, și măcar în iulie. Sau, hai, fie, cîndva anul ăsta măcar.
Din Primăria Galați încă se scurg bani, acum și cu tramvaiul
