Din surse SIE, sau pur şi simplu din surse banale, ale SRI, Traian Băsescu a aflat la ce oră decolează Ponta spre Lumea Nouă. Aşa că exact la ora aia a pus întîlnirea de luni de la Cotroceni. După care l-a activat pe Dragnea cu ajutorul acelui dosar DNA pentru deturnare de fonduri europene. Dragnea, care şi-a petrecut luna ianuarie în Brazilia, unde împarte o căsuţă poştală de vacanţă cu Mazăre, s-a prezentat la televizor şi l-a înfierat niţel pe şeful partidului. Atît cît îi stă bine unui infidel de caracter.
