Caţavencii

Drumuri mici, prețuri mari și firme de partid. Revenirea liberalilor bugetofagi la Iași

În ciuda problemelor cu dosare și cercetări, revenirea peneliștilor în fruntea CJ Iași pare să fi fost de bun augur pentru firmele prietene ale partidului. Și cum altfel să fie mai potrivit decît ca o instituție condusă de un tip precum Costel Alexe, certat destul de tare cu Justiția, să dea bani unor firme prietene, controlate și ele de niște tipi certați cu Justiția? Să vă povestim. Instituția condusă de fostul ministru de la Mediu, mai exact Direcția Județeană de Administrare a Drumurilor și Podurilor Iași, a decis să modernizeze DJ 281B, între Boroșoaia și Plugari, niște localități din Iași, desigur. Iar pentru modernizarea asta au pus la bătaie cîteva milioane de euro, ba chiar au organizat și o licitație. Care licitație, organizată pe data de 16 iulie, a fost cîștigată, pentru suma de 12,45 milioane de lei plus TVA, de către Enviro Construct SRL. Or, băieții ăștia de la Enviro sînt nu doar niște cunoscuți băieți de casă ai PNL, ci sînt de-a dreptul celebri. Pe vremea cînd CJ Iași era condus de alt mare penelist, Cristian Adomniției, ăla cu stelele de pe steagul UE, firma asta încasa pe bandă rulantă. Apoi, după 2016, cînd instituția a ajuns pe mîna PSD, nu prea mai încasau nimic, cu toate că erau deja cu adevărat celebri. Asta pentru că omul din spatele firmei, Cristi Maftei (căci în acte firma e deținută de niște colaboratori de-ai lui), a tulit-o din țară fix în ziua în care fusese condamnat alături de fostul prefect, Prisăcaru, prin anul 2014. După care, desigur, au urmat cîțiva ani grei pentru companie, cu mai puține contracte cu statul, probleme cu băncile și cu creditori care le cereau insolvența. Asta pînă cînd, iată, au ajuns din nou băieții în culoarea de partid corectă la robinetul cu bani.

Exit mobile version