Caţavencii

Eduard Hellvig promovează partidul pe bani publici

Eduard Hellvig, actualul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului, va candida la alegerile din decembrie, sperând să prindă un post de parlamentar, fie în Vâlcea, fie în Bucureşti. Dar asta e mai nimic, fiindcă o candidatură fără sprijin financiar e pentru un liberal ca dimineaţa pentru Antonescu fără jaluzele serioase. Aşa că, dincolo de preocuparea, firească pentru un ministru de scurtă respiraţie, de a strânge rapid ce e de strâns, domnul Hellvig s-a preocupat puţin şi de propria campanie electorală, încercând să micşoreze cât mai mult viitoarele costuri private, prin trecerea cheltuielilor pe costuri publice.

Aşa se face că, încă de la începutul lui iulie, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului a vărsat către Me­dia Consulta peste 100.000 de euro pentru editarea şi tipărirea unei reviste care să promoveze Programul Operaţional Regional. Media Consulta este firma lui Mi­hai Craiu, un om care a navigat cu uşurinţă prin jurul tuturor celor care scot cu uşurinţă bani din politică, de la Dan Voiculescu la Traian Băsescu şi de la Radu Mazăre la, iată, Eduard Hellvig. După alegeri, când Pon­ta va cere din nou un audit la MDRT, Hellvig va justifica suta de mii de euro dată către Craiu cu spaţii publicitare în diverse emisiuni de la Realitatea TV, puse la dispoziţie cu generozitate de către Media Consulta şi de proprietarul acesteia.

 

 

Exit mobile version