Miza numirii lui Claudiu Elwis Săftoiu în fruntea TVR nu este, cum s-ar putea crede la o primă vedere, ca emisiunile matinale ale TVR să înceapă de la ora 14 încolo, pentru a putea şi Crin Antonescu să-şi anunţe fanii: „Mîine, preşedintele PNL va fi prezent la matinalul TVR 1“. Evident că nu. Şi, la fel de evident, USL îşi doreşte cu orice preţ să pună mîna pe spaţiul de emisie al talk-show-urilor televiziunii publice, pentru că Antena 3 are succes doar în mediul urban, nu şi la ţară.
Doar că puteau rezolva asta şi numind un om inteligent şi pe picioarele lui la şefia celei mai mari găuri negre din presa românească. Ar fi putut rămîne Radu Călin Cristea, doar că răspunde greu la comenzi şi n-are obişnuinţa sărutului umil aplicat pe dosul şefului de partid. Ar fi putut fi pus Valentin Nicolau, dar e prea mult PSD şi prea puţin PNL. De aia n-a prins nici Socaciu post. Şi cum se uita alianţa de la guvernare în stînga şi-n dreapta, căutînd omul potrivit, privirile s-au oprit asupra fostului şef al SIE, care încerca să-şi tapeze de bani nişte colegi, sub pretextul că le-ar putea oferi consultanţă de imagine. Colegii, ca de obicei, cîntăreau din ochi imaginea ofertantului, îşi aminteau că Adriana Săftoiu nu mai lucrează cu Elwis şi refuzau politicos atît cererea, cît şi oferta. Dar divagăm. Cînd l-a văzut Lucia Hossu Longin pe micuţul domn Săftoiu, şi-a frecat mîinile de fericire şi i-a spus lui Crin: „Cînd te trezeşti, priveşte omul!“. Iar doamna Longin are dreptate: cu omuleţul de tinichea pe post de şef, televiziunea va fi condusă tot de către ea şi de generalii şi coloneii din instituţie, cam cum se întîmpla şi la SIE.
